Krátká historie Betlémského světla


Starověké Počátky (1099)

Historie Betlémského světla sahá až do roku 1099, kdy se italský voják vracející z křížové výpravy rozhodl přinést plamen z betlémské baziliky. Voják, který cestoval přes hory, pouště a moře, slíbil, že pokud přežije, přinese plamen do své domoviny jako symbol víry a naděje.

Obnova Tradice v Moderní Době

V moderní době byla tato tradice obnovena Adou Brandstetter, rakouskou umělkyní českého původu. Ada, inspirována svými vzpomínkami na Štědré dny v Plané u Tachova, kde si děti odnášely rozsvícené lucerničky z vánočního stromu, obnovila tuto tradici v Nussdorfu pod názvem „Světlo ve tmě“.

Světlo ve Tmě a ORF (1986)

Rakouská veřejnoprávní televize ORF, inspirovaná Adinou iniciativou, začala v roce 1986 přivážet světlo z Betléma jako součást vánoční sbírky na pomoc postiženým dětem. Světlo bylo přepraveno letadlem do Lince, odkud se začalo šířit do dalších oblastí.

Mezinárodní Distribuce (1989)

Herbert Grünwald, vůdce vídeňských skautů, v roce 1989 rozšířil distribuci Betlémského světla mezi skauty po celé Evropě a Americe. Díky silné mezinárodně propojené skautské organizaci se světlo začalo distribuovat do širokého okruhu zemí.

Příchod do České Republiky

V roce 1989, krátce po pádu komunistické vlády, bylo Betlémské světlo poprvé přivezeno do České republiky. Do Českých Budějovic a Prahy jej přivezl oddíl bratří Revilliodových společně s rakouskými skauty.

Distribuce v České Republice

Po příchodu do České republiky je světlo převezeno letadlem do Vídně, odkud je dále rozváženo po železnici. Centrem distribuce v ČR je Brno, odkud se světlo rozváží do dalších částí země, včetně nás v Plzni.